Sabancı Holding Start-up Yatırımı Yapacak

Sabancı Holding enerjide yeni ihaleler ve sıfırdan yatırımların yanı sıra, start-up yatırımı ile satın alma fırsatlarını da değerlendirecek.

Sabancı Holding Start-up Yatırımı Yapacak
25.06.2020
179
A+
A-

Enerjide yeni ihaleler ve sıfırdan yatırımların yanı sıra, start-up yatırımı ile satın alma fırsatlarını da değerlendirecek olan Sabancı, “dinamik portföy yönetimi” kapsamında perakendenin de dahil olduğu bazı işlerini dönüştürme ya da uygun zamanda çıkış yapma yoluna da gidebilir.

Enerjisa Üretim’de önceliği halka arzdan ziyade borç azaltma ve temettü ödeyebilen bir şirket oluşturmaya veren Sabancı, yeni girişim sermayesi fonu ile de bu yıl içerisinde birkaç start-up yatırımı gerçekleştirecek.

Sabancı Holding’in pandemi sonrası iş süreçleri ve önümüzdeki döneme ilişkin stratejileriyle ilgili Reuters ve Bloomberg ile ortak bir söyleşiye katılan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, holdingin gelecek döneme ilişkin stratejik önceliklerinin detaylı şekilde ele alındığı bir planı Ağustos-Eylül aylarında açıklamayı planladıklarını belirtti.

Sabancı Holdingin sadeleşen portföyünün yenilenmesi gerekliliğine işaret eden Alper, “Ama bu yenilenmeyi bildiğimiz, yetkinliğimizin yüksek olduğu alanlarda ya da benzer komşu alanlarda yapmamız gerekiyor” ifade etti ve ekledi:

“Hiç bilmediğimiz bir alanda yatırım yapmak yerine, yetkinliklerimizin olduğu alanlarda büyümeye odaklanıyoruz. Bugüne kadar hiç ilgi alanımızda olmamış bir alana böyle riskli bir dönemde yatırım yapmanın macera olacağını düşünüyoruz. Hep çevremizdeki halkaya bakıyor olacağız.”

Sabancı Holding’in faaliyet gösterdiği ana iş alanları , yapı malzemeleri, perakende, banka, enerji, sanayi finans ve sigortadan oluşuyor.

Sabancı’nın odaklandığı alanlardaki büyümesini dijitalleşme ve start-up’larla da destekleyeceğini belirten Alper, “SPK’dan kurumsal girişim sermayesi fonumuz onaylandı. Bu fonu start- up’larda değerlendirmek için çaba sarf edeceğiz. Hemen hemen her gün bir start up ile görüşüyoruz,değerlendirmemizde dikkate değer bulduklarımız ile due dilligence yapıp ilerleyeceğiz. Bu sene içinde muhakkak birkaç start-up yatırımını gerçekleştireceğiz” dedi.

Bir start-upa sahip ve Sabancı Holding’in catalist programına katılım sağlamak istiyorsanız, SabanciDx Catalist programını inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Girişim Haber @ 2020